Dobrze mieć więcej pieniędzy, bo one wiele ułatwiają. Umożliwiają realizację planów i marzeń, np. o godnej emeryturze, domu nad jeziorem czy dobrym starcie dzieci.
Sęk w tym, że bieżące dochody z pracy czy działalności gospodarczej najczęściej są zbyt małe w stosunku do potrzeb. Trzeba je zatem pomnażać. Jak? Poprzez inwestycje.
Brzmi groźnie i poważnie, ale inwestowanie nie jest czarną magią. Nie jest przeznaczone wyłącznie dla specjalistów i gości w garniturach. Nie sprowadza się do skomplikowanych operacji finansowych.Inwestować można na różne sposoby i w różne aktywa. Istnieje wiele opcji:Wymienione rodzaje inwestycji przynoszą różne stopy zwrotu i są obarczone mniejszym lub większym ryzykiem. Mają swoje wady i zalety.
Dlatego istotną rolę odgrywa dywersyfikacja, czyli lokowanie pieniędzy w różne, najlepiej nieskorelowane ze sobą, klasy aktywów. To pozwoli Ci ochronić majątek przed stratami w okresie ekonomicznych turbulencji.
Na wybór inwestycji rzutować będzie też przyjęty horyzont czasowy (jak długo chcesz inwestować) oraz posiadany kapitał początkowy. Przykładowo inwestowanie w mieszkania na wynajem może wymagać dużych pieniędzy na start, nawet przy wspomaganiu się kredytem.
Dobrze też lokować kapitał w to, co się rozumie. Należy mieć świadomość związanego z tym ryzyka (jak duże jest prawdopodobieństwo straty, jaka duża może ona być).
Jednak największą stopę zwrotu osiągniesz, łącząc inwestycje kapitałowe z rozwojem osobistym. Pierwszym krokiem ku temu może być skorzystanie z konsultacji ze mną.
Jeśli nabędziesz pożądane na rynku kwalifikacje i umiejętności, szybciej zwiększysz dochody z pracy / własnego biznesu. Ponadto mając większy zasób wiedzy i szersze spojrzenie na świat i życie, łatwiej będzie Ci podejmować racjonalne decyzje co do lokowania pieniędzy.